kontakt@schumacher-chargers.com
Schumacher Electric
Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest "ładowanie mikroprocesorowe"?

 

Ładowarki mikroprocesorowe zostały stworzone tak, by zapewnić szybkie, bezpieczne i efektywne ładowanie akumulatorów różnych typów i rozmiarów. Zaawansowane algorytmy monitorują proces ładowania w celu uniknięcia uszkodzenia akumulatora poprzez przeładowanie go. Innymi słowy ładowarka pobiera różne informacje na temat akumulatora i na ich podstawie dostosowuje napięcie oraz prąd ładowania. Pozwala to na szybkie, pełne i poprawne ładowanie. Z tego samego powodu szybkie ładowanie nie ma żadnego negatywnego wpływu na pojemność ani żywotność akumulatora. Ładowanie wieloetapowe zapewnia, że każdy akumulator otrzymuje odpowiednie napięcie bez szkodliwych dla niego efektów ubocznych, niezależnie od jego typu. Ładowarka mikroprocesorowa może być podłączona do akumulatora bez przerwy bez ryzyka przeładowania czy uszkodzenia. Ładowarki mikroprocesorowe są więc szybsze, bezpieczniejsze i zdecydowanie wydajniejsze od swoich klasycznych poprzedników.


Co to jest "ładowanie automatyczne"?

 

Ładowanie automatyczne stanowi kompromis pomiędzy ładowaniem mikroprocesorowym a tradycyjnym (manualnym). W tym rozwiązaniu ładowarka po pełnym naładowaniu akumulatora przechodzi automatycznie w tryb podtrzymania ładunku. Ładowarki automatyczne są przyjaźniejsze akumulatorom niż ładowarki tradycyjne, nie nadają się jednak do długotrwałego działania, ponieważ nie dają gwarancji bezpieczeństwa akumulatora w trybie podtrzymania, ponieważ oznacza on tak naprawdę ładowanie cykliczne.


Co to jest "ładowanie tradycyjne (manualne)"?

 

Ładowarki tradycyjne nie są w stanie określić momentu, w którym akumulator jest już optymalnie naładowany, nie zaprzestają więc działania i nie przechodzą w żaden inny tryb aż do ręcznego odłączenia ich od źródła zasilania. Używanie ładowarki tradycyjnej wymaga kontroli ze strony użytkownika, ponieważ przeładowanie akumulatora może skutkować nie tylko jego uszkodzeniem, stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika.


Co to jest "tryb podtrzymania"?

 

Kiedy zapala się dioda pełnego naładowania, ładowarka przechodzi w tryb podtrzymania. Od tego momentu utrzymuje ona pełne naładowanie, w razie potrzeby lekko doładowujac akumulator. Jeśli napięcie spadnie poniżej zdefiniowanego poziomu, prostownik wraca do trybu ładowania, po czym wraca do trybu podtrzymania. Cały proces jest automatyczny. Poziom naładowania ustalany jest na podstawie typu akumulatora.

UWAGA: Technologia trybu podtrzymania używana w ładowarkach Schumacher pozwala na utrzymanie ładunku przez bardzo długi czas bez konieczności odłączania. Nieprzewidziane okoliczności, takie jak wcześniejsze uszkodzenie akumulatora, problemy z układem elektrycznym pojazdu, błędne podłączenia itp. mogą jednak prowadzić do zwiększonego poboru napięcia. Z tego powodu zaleca się okresową kontrolę ładowania.

 

Kiedy powinienem używać ładowarki 2A, 10A, 12A, a kiedy 15A?

 

To zależy od tego, jak szybko chcemy naładować akumulator oraz od samej jego wielkości. Im wyższa liczba, tym szybciej ładuje się akumulator. Dla małych akumulatorów, takich jak motocyklowe, zalecamy ładowarki 2A - zbyt szybkie ładowanie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta akumulatora.

 

Czy mogę ładować większe akumulatory ładowarką 2A?

 

Nie zalecamy takiego rozwiązania. Ładowarka 2A nadaje się świetnie do ładowania mniejszych akumulatorów (takich jak motocyklowe). Przy większych jednak proces ładowania trwałby bardzo długo, do tego stopnia, że akumulator mógłby rozładowywać się szybciej, niż prostownik jest w stanie go ładować. Dla większych akumulatorów lepiej stosować ładowarki 6A, 10A i silniejsze, ostatecznie należy jednak kierować się zaleceniami producenta akumulatora.

 

 

Tabelka kodów błędów

 

KOD BŁĘDU OPIS POWÓD/ROZWIĄZANIE
F01 Napięcie akumulatora wynosi poniżej 10V (dla 12V akumulatorów) lub 5V (dla 6V akumulatorów) po 2 godzinach ładowania. Przyczyną może być próba ładowania akumulatora 6V przy ustawieniach dla 12V. Inną opcją może być uszkodzony akumulator (nie jest w stanie utrzymać ładunku).
F02 Ładowarka nie jest w stanie odsiarczyć akumulatora. Prawdopodobne uszkodzenie akumulatora, należy zakupić nowy.
F03 Akumulator nie jest w stanie osiągnąć pełnego naładowania. Bład może być wynikiem próby ładowania dużego akumulatora słabszą ładowarką. Inną opcją jest uszkodzony akumulator (nie jest w stanie utrzymać ładunku).
F04 Błędne podłączenie. Ładowarka została nieprawidłowo podłączona do akumulatora. Odłącz ładowarkę od zasilania i zamień złączki miejscami.
F05 Ładowarka nie jest w stanie utrzymać pełnego naładowania w trybie podtrzymania. Akumulator nie jest w stanie utrzymać napięcia. Może to być spowodowane uszkodzonym akumulatorem lub dużym poborem mocy z akumulatora. Sprawdź, czy jakieś urządzenia pobierają aktualnie prąd z akumulatora. Jeśli nie, prawdopodobnie należy wymienić akumulator.
F06 Ładowarka wykrywa zbyt wysoką temperaturę akumulatora. Ładowarka automatycznie odcina prąd, jeśli wykryje zbyt wysoką temperaturę akumulatora, zazwyczaj oznacza to bowiem jego uszkodzenie. Akumulator należy wymienić.

 

Dlaczego nie mogę uruchomić silnika, choć dioda pełnego naładowania się świeci?

 

W przypadku mrozów zmieniają się właściwości chemiczne akumulatora i może on wysyłać do ładowarki fałszywe informacje. Należy przenieść akumulator w ciepłe miejsce. Nie należy w żadnym wypadku ładować zamarzniętego akumulatora.

 

Dlaczego złączki ładowarki nie iskrzą, kiedy się zetkną? Nie powinno to wywoływać zwarcia?

 

Dzięki ochronie przeciwzwarciowej ładowarka nie będzie w stanie się uruchomić, jeśli nie odczyta odpowiednich informacji z akumulatora. Jeśli nie jest więc podłączona do akumulatora (nie otrzymuje danych) w ogóle nie wysyła prądu do złączek.

 

 

Po czym poznać, że czas na wymianę akumulatora?

 

Jeśli akumulator nie ładuje się lub błyskawicznie się rozładowuje, prawdopodobnie jest uszkodzony i należy go wymienić.

 

 

Dlaczego wiatrak w ładowarce cały czas się kręci?

 

Niektóre urządzenia uruchamiają wiatrak w przypadku podwyższonej temperatury. Ładowanie akumulatorów to jednak wyjątkowy proces, wymagający szczególnej ostrożności. Dlatego w ładowarkach Schumacher wiatrak kręci się cały czas, by nie dopuścić do jakichkolwiek problemów. Pamiętaj, by zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia, w którym ładowany jest akumulator.